KOLEJIŠTĚ PANA NOVÁKAAutor kolejiště

Jan Novák

Měřítko kolejiště

H0

Rozměry kolejiště

2,6 x 1,25 metru

Úvodem

Před dvěma lety jsem prodal všechny své modely v měřítku TT a nakoupil H0 v digitálu. Velice rychle jsem se nakazil Loksoundem od ESU, což zpomalilo vývoj samotného kolejiště. Je naprosto zbytečné vymýšlet epochu či konkrétní lokalitu, mám rád dieselovou trakci v jakékoliv podobě s charakteristickým zvukem a nijak mi nekazí požitek z jízdy epochální či lokální nesourodost vozového parku.

Kolejiště původně vzniklo jako kulisa k fotografování dioramatických modelových výjevů nákladní silniční techniky, dnes slouží také jako testovací polygon pro opravovaná či upravovaná kolejová vozidla. V neposlední řadě však jako způsob relaxace a zábavy pro mě a mou rodinu.

Popis

Osu tvoří hlavní trať, běžící paralelně s vedlejší tratí, která se mírně zvedá a obtáčí kopec, pod kterým prochází tunel hlavní trati.

Na kolejišti se nachází dvě malé zastávky, jedno nádraží se služební částí s PHM stanicí a starou vodárnou. K nádraží přiléhá průjezdné nákladní překladiště, rampy, skládka kulatiny s jeřábem, rampa umožňující vagónování celých kamionů a parkoviště. Dále malý areál stavebnin s vlastní vlečkou.

Pomyslným středem celého kolejiště je vrch s hradem, pod nímž se nachází malé (opravdu malé) město. V obou protilehlých rozích jsou pak opravdu malé vesnice s příjezdovou cestou vedenou zářezem ve svahu.

Kolejiště je koncipováno s možností rozměrového rozvoje (omezeného pouze rozměrem místnosti), proto z něj na obě stany vedou tratě končící nikde. Trať odbočující od hlavní koleje vlevo do tunelu a končí na mém pracovním stole úsekem na programování a kalibraci.

Technické údaje

Kolejiště patří mezi ty, které jsou napevno umístěny v místnosti.

Kolejivo použité na kolejišti je PIKO A -Gleis. Výhybky jsou taktéž PIKO, prozatím bez pohonu.

Řízení DCC ROCO Multimaus pro potřeby výstavby, zkoušek a úprav. Pro zábavu a požitek používám stacionární centrálu ECOs od ESU.

Stavby použité na kolejišti pocházejí od Auhagen, Faller a Kibri. Stromy Noch, statická tráva a kamenité posypy Noch a Jordan. Kamenné masivy jsou vyrobeny z modelovací hmoty, barvy Agama.

Vozový park

Lokomotivy jsou výrobky firem Piko, Roco, Gutzold, Lima. Trakční vozidla jsou vybavena DCC dekodérem ESU Loksound. Starší modely, kde jsem DCC musel zabudovat sám, jsou prozatím bez zvuku.

Vagony jsou od všech možných výrobců, z větší části pocházejí z Modelbazaru.

Provozuji též lokomotivy bez motorizace, které využívám pro zdvojenou trakci nebo jako dekoraci.

Budoucnost

V plánu je rozšíření kolejiště do zbytku místnosti a oživení výhybek. Konkrétní plány k rozšíření kolejiště již existují, kolejivo, stavby a příroda jsou již nachystány ve skříni. Jediným problémem je právě probíhající rekonstrukce objektu v němž se kolejiště nachází a to ve smyslu časovém a finančním.

Schéma kolejiště

Schéma kolejiště

Fotogalerie


1.Kliknutím se obrázek zvětší
celkový pohled na kolejiště
2.Kliknutím se obrázek zvětší
levá strana
3.Kliknutím se obrázek zvětší
pravá strana
4.Kliknutím se obrázek zvětší
Dán, Čech a Němec
5.Kliknutím se obrázek zvětší
diesel parade
6.Kliknutím se obrázek zvětší
osobní doprava
7.Kliknutím se obrázek zvětší
Metronom
8.Kliknutím se obrázek zvětší
zbrojení naftou
9.Kliknutím se obrázek zvětší
3 x BR218 - DB, ČSD a FS
10.Kliknutím se obrázek zvětší stará vodárna
11.Kliknutím se obrázek zvětší nákladní rampy

<  ZPĚT